אודותינו

בשנת 1960 נוסדה בישראל עמותת הסוס הערבי אשר שמה לעצמה כמטרה לעודד ולטפח את גידול הסוס הערבי האציל בישראל. כיום חברים בעמותת הסוס הערבי  כ – 500 חברים וכ – 10,000 סוסים ערבים טהורי גזע.

הכל החל כאשר הרוזן סטפן זמויסקי ז"ל שאהב מאוד סוסים והיה בעל יחס חם לישראל , השיג כתרומה זכר אחד וארבע סוסות טהורי גזע אשר היו רשומים בספר העדר האנגלי. מטרתו היתה להביא לשיבוח הסוס הערבי המקומי אשר היה נפוץ עד אז בישראל. הרוזן סטפן זמויסקי היה גם אחראי לכך שישראל התקבלה כחברה מלאה בארגון העולמי לגידול סוסים ערביים W.A.H.O  .

הסוסים אשר נתרמו לאגודת חובבי הסוס ( שמה הראשון של עמותת הסוס הערבי ) הוחזקו בפארק הלאומי של רמת גן והעמידו מס' ולדות אשר הוכיחו לישראלים את תכונותיו של הסוס הערבי טהור הגזע. משלב זה החלו מספר אנשים לייבא סוסים ערבים ארצה.

עד שנת 1977 היו בישראל 20 סוסים טהורי גזע, בתחילת שנות השמונים חלה מהפכה בקרב מגדלי הסוסים בארץ ורבים עברו לכיוון טיפוח הסוס הערבי. כיום בשנת 2011 רשומים בספר העדר של עמותת הסוס הערבי בישראל כ – 10,000 סוסים טהורי גזע. כל גזעי הסוסים המודרניים מקורם בסוס הערבי האציל מן המדבר, אשר מורשתו החלה לפני 3500 שנה במדבריות המזרח התיכון ופרס העתיקה.

בתרבויות קודמות קיימים סיפורים רבים המתארים את התפקיד אשר מילאו סוסים אלו בחיי היום יום. אחד מהיפים בסיפורים אלו הוא משנת 1580 לפנה"ס , מתקופת מצרים העתיקה ומתאר בתאור הירוגליפי את המצרים וסוסי המדבר שלהם. מסופר בספר מלכים כי המלך שלמה הביא ברוב חכמתו את סוסיו האצילים ממצרים. מורשתו של הסוס הערבי מעלה תמונה של יופי קלאסי. קל להבין היום מדוע סוסים אלו זכו להערכה רבה ע"י האדם באשר הוא על פני השנים. הסוס האציל ידוע כאחד המקורות החשובים ביותר להשבחת גזעי הסוסים המודרניים בימינו. השבחה זו בוצעה על פני מאות שנים ולזכותה רבות מהתכונות המיוחדות של הסוס הערבי טהור הגזע.

צורתו של הסוס הערבי מיוחדת מאוד ביחס לשאר הגזעים הקיימים : ראש קטן בצורת יתד מצחו רחב, עיניו גדולות כהות וקבועות בצידי הראש, אפו ופיו הולכים ונעשים צרים יותר. צווארו של הסוס הערבי קשתי וארוך , זנבו המשמש כאחד מסמני ההיכר החשובים ביותר נישא תמיד בגאון כלפי מעלה. סוסים אלו ניחנים בעדינות רבה, תנועה קלילה ועדינה, אופי טוב וסיבולת יוצאת דופן אשר אפשרה להם לחיות בתנאים הקשים אשר שררו במזרח התיכון במשך מאות ואלפי שנים.

עמותת הסוס הערבי מקיימת קורסים וסדנאות למגדלים ומציגים , מנהלת ספר עדר מפואר ששמו הולך לפניו בכל העולם . כמו כן היא מקיימת מדי שנה 4  ארועים חשובים:

  1. תצוגת האביב.
  2. תצוגת הגליל
  3. התצוגה המצרית
  4. התצוגה הלאומית של ישראל –  ISRAEL NATIONAL CHAMPIONSHIP SHOW.

בשנים האחרונות יצאו מס' סוסים מישראל לתצוגות בינלאומיות שהתקיימו בחו"ל וזכו להישגים נכבדים באליפויות אירופה ואליפויות העולם, דבר המשקף את רמת טיפוח הסוסים הערביים הגבוהה בישראל.